Mostarski Aluminij, prema strogo povjerljivom izvještaju o analizi poslovanja koji je ova kompanija naručila od revizorske kuće KMPG, u velikim je problemima (dugovima). Naime, nekadašnji gigant iz Mostara zaključno sa 31. decembrom 2014. dugovao je 213,8 miliona KM, od čega je 120,8 miliona duga Elektroprivredi HZHB i 67,3 miliona KM kreditnim institucijama. Prema podacima KMPG-a, 2015. godine dospijeva dodatnih 111 miliona KM. Usljed manjka raspoloživih novčanih sredstava za održavanje proizvodnih pogona i kapitalnih ulaganja, Društvo je suočeno s kontinuiranim smanjenjem proizvodnih kapaciteta. To se posebno reflektira na broju aktivnih elektrolitskih ćelija (ključnih u procesu proizvodnje aluminija), jer je tokom zadnje tri godine isključeno ukupno 55 ćelija ili 20 posto ukupnog kapaciteta, što je uticalo na ekvivalentno smanjenje proizvodnog kapaciteta.
Mostarski Aluminij, prema strogo povjerljivom izvještaju o analizi poslovanja koji je ova kompanija naručila od revizorske kuće KMPG, u velikim je problemima (dugovima). Naime, nekadašnji gigant iz Mostara zaključno sa 31. decembrom 2014. dugovao je 213,8 miliona KM, od čega je 120,8 miliona duga Elektroprivredi HZHB i 67,3 miliona KM kreditnim institucijama.
Prema podacima KMPG-a, 2015. godine dospijeva dodatnih 111 miliona KM.
Prezaduženost
- Usljed manjka raspoloživih novčanih sredstava za održavanje proizvodnih pogona i kapitalnih ulaganja, Društvo je suočeno s kontinuiranim smanjenjem proizvodnih kapaciteta. To se posebno reflektira na broju aktivnih elektrolitskih ćelija (ključnih u procesu proizvodnje aluminija), jer je tokom zadnje tri godine isključeno ukupno 55 ćelija ili 20 posto ukupnog kapaciteta, što je uticalo na ekvivalentno smanjenje proizvodnog kapaciteta. Za održavanje postojećeg kapaciteta proizvodnje, putem 194 aktivne ćelije na kraju marta 2015. godine, potrebno je uložiti oko šest do osam miliona KM, dok je za dovođenje kapaciteta na razinu 2011. potrebno uložiti dodatnih 15 miliona KM. Bez navedenih ulaganja, ostvarenje plana proizvodnje za 2015. godinu je upitno, stoji u izvještaju.
Evidentno je da je, u okviru trenutnog poslovnog modela i budžeta poslovanja za 2015, ovo društvo prezaduženo i nije u mogućnosti finansirati navedenih 111 miliona KM obaveza vjerovnicima koje dospijevaju 2015. godine, te neophodna ulaganja u održavanje proizvodnih kapaciteta od oko 22 miliona KM.
- Dugoročna održivost poslovanja nije moguća bez operativnog restrukturiranja koje bi dovelo do održive razine profitabilnosti kako bi se u konačnici omogućio povrat finansijskih obaveza prema vjerovnicima i finansiranje redovnih kapitalnih ulaganja. Kako bi se Društvu omogućilo da pripremi plan sveobuhvatnog restrukturiranja poslovanja, potrebno je postići konsenzus kreditnih institucija i ključnih vjerovnika oko nastavka finansiranja budućeg poslovanja, navodi se u izvještaju.
Dinamika otplate
Komentarišući objavljivanje izvještaja u medijima i špekulacije o mogućem stečaju, direktor Aluminija Nikica Ljubić istakao je kako je ova kompanija u prvom kvartalu ove godine poslovala sa dobiti od 5,6 miliona KM, te kako je stanje u kojem se nalaze mnogo bolje nego prošle godine.
- Poslovanje Aluminija se danas znatno razlikuje od poslovanja u prethodnom periodu. Treba istaći da je u prvoj polovini prošle godine Aluminij stvarao mjesečno oko šest miliona KM gubitka, dok je situacija ove godine znatno drugačija. Prvi kvartal ove godine završili smo sa dobiti od 5,6 miliona KM i smatramo da smo došli do rezultata koji zavređuje pažnju, kazao je Ljubić.
Ako je, kaže direktor, Aluminij danas pred stečajem, onda je prošle godine bio u stečaju.
Od činjenice da su dugovanja ogromna, kazao je on, ne mogu pobjeći, ali smatra da je ostvarena dobit u ovoj godini osnov za buduće poslovanje Aluminija, gdje neće biti novih gubitaka.
- Ne kažemo da je 230 miliona KM mala cifra niti kažemo da to možemo ekspresno vratiti, međutim ono što tražimo je adekvatna dinamika u vraćanju, jer smo dosadašnjim radom pokazali da smo došli do pozitivnog računa i da na taj način, uz adekvatnu dinamiku otplate, možemo i bićemo u stanju to da vratimo, kazao je Ljubić.